Jednou z nejcitlivějších součástek všech mobilních telefonů je určitě displej. Může se totiž snadno poškrábat či dokonce prasknout, proto je potřeba jej odpovídajícím způsobem chránit. K tomuto účelu jsou určeny ochranné fólie a tvrzená skla. Jak to u nich ale je se samotným stupněm ochrany displeje? Co je lepší a bezpečnější volbou? V čem jsou silné a v čem zase slabší stránky fólie a skla? Podle čeho je při nákupu vybírat? Touto problematikou vás provede následující článek.
Obsah článku
Ochranné fólie
Ochranné fólie jsou nižším stupněm ochrany než tvrzená skla. Nabízí tedy nejjednodušší, ale zároveň i ten méně bezpečný způsob, jak chránit displej svého telefonu. Ochrání jej totiž pouze před poškrábáním či podobným opotřebením, nikoliv však před prasknutím v důsledku pádu. Tyto fólie bývají vyrobeny z plastu a jejich hlavní výhodu představuje, že jsou levnější než tvrzená skla. Mohou tedy být dobrou volbou v případě, že hledáte co nejlevnější způsob ochrany displeje. Musíte však dopředu počítat s tím, že obrazovku telefonu ochrání opravdu pouze před poškrábáním v důsledku běžného každodenního používání, tedy například před škrábanci od nehtů či měkčích předmětů. Při drsnějším kontaktu displeje s tvrdším předmětem, například svazkem klíčů, už ochranná fólie často stačit nemusí a škrábance i přes její přítomnost vzniknou. S ochrannou fólii je proto nutné i nadále dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci s telefonem.
Výhody a nevýhody fólií ve zkratce
- + Cenová dostupnost – fólie jsou levnější než tvrzená skla.
- + Velmi snadný výběr z mnoha dostupných produktů.
- – Nižší ochrana – pouze před poškrábáním.
- – Kvalitní instalace bez bublin může být pro někoho náročná.
- – Nejlevnější typy fólií mohou mít negativní vliv na kvalitu obrazu.
Přečtěte si také: Jaký bude iPhone 17 a proč se na něj vyplatí počkat?
Jak vybrat ochrannou fólii
Ochrannou fólii vybírejte v první řadě podle vašeho telefonu. Vybírejte z takových, které jsou určeny přesně pro váš konkrétní model, což zajistí rozměrovou kompatibilitu s displejem. Dále se pak z nejdůležitějších parametrů vyplatí zaměřit pozornost hlavně na tloušťku fólie – čím je větší, tím lepší ochranu displeje fólie nabízí. Kvalitu dotyku a ovládání telefonu větší tloušťka fólie nijak neovlivňuje, nicméně z logiky věci vyplývá, že takovou fólii je na displeji více vidět. Posledním parametrem, nad kterým se po tloušťce vyplatí pozastavit, je to, zda je fólie lesklá nebo matná. Lesklé fólie působí vizuálně na první pohled lépe, avšak displej s nimi může být venku (hlavně když silně svítí slunce) hůře čitelný. Výhodnější volbu proto možná představuje matná fólie, která je sice nenápadnější a na první pohled nevypadá tak dobře, avšak více zamezuje nepříjemným odleskům na slunci.
Jak nalepit ochrannou fólii
- Fólii se snažte instalovat ideálně v prostředí, ve kterém nedojde k žádnému kontaktu s prachem. Displej telefonu pak pečlivě vyčistěte hadříkem, který najdete v balení fólie.
- Pro lepší představu jejího konečného umístění si fólii nejdříve nasucho vyrovnejte na displej telefonu.
- Velmi opatrně poté sundejte zadní krycí fólii a začněte s instalací.
- Ochrannou fólii začněte na displej lepit od její dolní části. Horní zbývající část fólie se snažte držet ohnutou směrem k sobě tak, aby se nikde nemohla zalepit sama o sebe. Dolní přilepovanou část vždy pečlivě uhlaďte.
- Tímto způsobem postupujte dál a pomalu nalepte celou fólii. Snažte se, aby byla pečlivě přilepená na displej celou svou plochou a bez bublin. Fólii můžete vyhlazovat třeba hadříkem.
- Na konci procesu zkontrolujte, zda jste fólii nalepili úspěšně, nikde není nakřivo a nejsou pod ní zbytečné bubliny, které by zhoršovaly ovládání telefonu. Pokud je někde nějaká nedokonalost, fólii ještě půjde sundat a pokusit se jí nalepit znovu a lépe.
Pokud budete chtít po čase ochrannou fólii sundat, postačí jí opatrně odlepit v jednom z rohů a pomalu tahem sloupnout. Lidé k tomu často využívají třeba kousek lepicí pásky. Ta však musí silně držet. Poté jí nalepíte na ochrannou fólii, necháte z ní kousek vyčnívat a tahem za přečnívající kousek fólii elegantně a rychle sundáte.
Tvrzená skla
Ochranná tvrzená skla jsou pokročilejším stupněm ochrany než ochranné fólie. Displej telefonu dokážou spolehlivě ochránit před poškrábáním klíči či menšími náhodnými nárazy. Často zamezí také fatálnímu prasknutí displeje při pádech telefonu z větší výšky. Jejich nabídka je velmi pestrá a v současnosti je proto můžete nalepit takřka na jakýkoli chytrý telefon. Ochranná skla jsou nejen tvrdší a bezpečnější než fólie, ale pro běžného uživatele také uživatelsky přívětivější – jejich kvalitní instalace je snadnější než u fólii. Za vyšší stupeň ochrany ale samozřejmě musíte trochu připlatit – cena skel je vyšší, než je tomu u fólií, nicméně rozdíl není tak zásadní, a proto je ochranné sklo skoro vždy lepší volbou než ochranná fólie.
Výhody a nevýhody skel ve zkratce
- + Pokročilá ochrana před škrábanci, nárazy i prasknutím displeje.
- + Jednodušší nalepování na displej.
- + Velmi široký výběr různě tvrdých produktů pro různé typy telefonů.
- – Vyšší cena.
Jak vybrat ochranné sklo
Stejně jako v případě fólií i u skel platí, že směrodatný je hlavně váš telefon. Sklo proto vždy vybírejte primárně podle něho. Důležitá totiž není jenom uhlopříčka displeje, ale také kompatibilita skla s výřezy pro reproduktor, mikrofonem a hardwarovými tlačítky, které se model od modelu liší. Dále je pak důležité svou pozornost zaměřit na nejdůležitější parametry skel, mezi které patří:
- Tloušťka. Přestože nijak neovlivňuje ovládání telefonu, při výběru je důležitá. Určuje totiž, jak pokročilou ochranu sklo displeji nabídne a jak na něm bude vypadat. Tloušťka tvrzeného skla bývá nejčastěji 0,2, 0,3 nebo 0,4 mm. Zlatou střední cestou je 0,3 mm, jelikož takové sklo už dokáže ochránit displej i při pádu, ale na displeji vypadá stále velmi dobře. Sklo s tloušťkou 0,2 mm nabídne menší ochranu a drsnějším nárazům většinou podlehne, ale na displeji není skoro vůbec vidět. Sklo s tloušťkou 0,4 mm zase nabízí skvělou ochranu, ale na telefonu jej nelze přehlédnout. Je proto na vás, co preferujete – zda spíše eleganci a nižší ochranu, anebo nejvyšší stupeň ochrany na úkor dizajnu.
- Tvrdost. Co se týče tohoto parametru, nejčastěji se setkáte s označením 9H, a to je přesně to, co byste měli chtít. Občas se totiž můžete setkat i se skly s nižším stupněm tvrdosti, třeba 8H, které však logicky nabídnou nižší stupeň ochrany.
- Zaoblení hrany. Dnes jsou nejrozšířenější zaoblené displeje, proto musí být zaoblená také jejich ochranná skla. V opačném případě by sklo vůbec nechránilo tyto křehké části displejů v jejich rozích. Tvar hrany ochranného skla můžete rozeznat podle označení 2D, 2,5D a 3D. 2D skla mají rovnou hranu, kvůli čemu se od nich v současnosti už upouští. Pro displeje se zakulacenými hranami totiž nejsou příliš vhodné – nechrání zaoblené hrany, trochu odstávají a při přejetí prstem ze strany je jejich hrana jasně patrná. 2,5D skla jsou lepší, nicméně stále nedokonalá. Jejich hrana je zakulacená, ale při přejetí prstem stále patrná a zakulacené displeje moderních telefonů až do jejich růžků stále nechrání. Ideální volbou jsou tedy 3D ochranná skla, která svými zakulacenými hranami stejně zakulacené rohy displejů dokonale chrání před poškozením po celé ploše i v rozích.
- Antireflexní úprava. Pokud jí ochranné sklo má, můžete si být jistí, že váš displej bude lépe čitelný – tato skla totiž zamezují nepříjemným odleskům na slunci.
- Oleofobní vrstva. Pokud je ochranné sklo oleofobní, hůře se na něm usazuje mastnota, otisky prstů i různé šmouhy, což usnadňuje údržbu displeje.
Jak nalepit ochranné sklo
- Opět se snažte pracovat v co nejméně prašném prostředí a sklo si na displej nejdříve vyzkoušejte zarovnat nasucho – zjistíte, kde má výřezy a otvory pro reproduktory či fotoaparát a jak je zahnuté.
- Jakmile víte, jak sklo zarovnat, pečlivě vyčistěte displej telefonu. V balení se sklem bývají 2 hadříky – vlhký a suchý. Tím vlhkým displej snadno vyčistíte od mastnoty i nečistot a poté jej suchým dokonale doleštíte.
- Ze skla sundejte krycí fólii a sklo velmi opatrně a stejnoměrně položte na displej.
- Většinou sklo přilne samo, v okrajích jej ale nejspíš budete muset uhladit.
Pokud se sklo časem poškodí, budete jej muset vyměnit. Tím však splní svůj účel a před poškozením ochrání samotný displej. Staré sklo nejlépe sundáte tak, že jej lehce nahřejete (třeba velmi krátce na pár vteřin fénem) a poté se pod sklo dostanete nehtem v jednom z jeho rohů. Následně je potřebné sklo opatrně odlepit po celé jeho ploše a před nalepením nového displej velmi pečlivě očistit.
Závěr
Ochranné sklo je lepší a pokročilejší ochranou než fólie. Před výběrem proto zvažte, jakým rizikům váš telefon nejčastěji čelí a podle toho vyberte odpovídající stupeň ochrany. Při výběru se vždy řiďte hlavně konkrétním modelem vašeho telefonu a až poté jinými parametry, jako jsou různé matné, lesklé, antireflexní či oleofobní úpravy, tvrdost, tloušťka a podobně. Po výběru fólii či sklo téměř určitě zvládnete nalepit i sami doma. Pokud si na to však nevěříte, vždy se můžete obrátit na odborný servis. A jelikož sklo nebo fólie vám ochrání pouze displej telefonu, nezapomeňte jej chránit také krytem nebo pouzdrem.
Mobil jako v bavlnce, to zajistí ochranná skla. Najdete je u nás v eshopu na swissten.eu.


