Konečná verze nového Androidu je tu mnohem dříve než obvykle. Tradiční říjnový termín z posledních let byl nahrazen létem, a proto jsme se Androidu 16 dočkali tentokrát už v červnu. Cílem Googlu je sjednotit termín vydání nového systému s uvedením nových telefonů této značky – Google Pixelů 10. Pokud byste se rozhodli si nový smartphone Pixel 10 od Googlu pořídit, díky tomuto kroku jej namísto dlouhého čekání na podzimní aktualizaci systému dostanete rovnou s novou, 16. verzí Androidu. Pokud vás zajímá, jaké novinky Android 16 přináší a na které telefony se vedle Pixelů 10 dostane jako na první, přečtěte si následující článek.
Obsah článku
Do kterých mobilů se dostane Android 16 nejdříve?
Jako první si Android 16 mohou vyzkoušet majitelé telefonů Google Pixel – pro ně je tato verze dostupná již v této chvíli. Vůbec prvními telefony, které pak dostanou Android 16 již z výroby, se stanou jedny z nejočekávanějších smartphonů roku 2025 – Google Pixely 10.
Ale abychom nepředbíhali, zde je seznam zařízení, na kterých si můžete poprvé osahat čistý Android 16 už nyní:
- Pixel 9, Pixel 9 Pro, Pixel 9 Pro XL, Pixel 9a.
- Pixel 8, Pixel 8 Pro, Pixel 8a.
- Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a.
- Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a.
- Ohebné telefony Pixel Fold a Pixel 9 Pro Fold.
- Tablety Google Pixel Tablet.
Co se týče telefonů jiných značek, mimo Google Pixelů by se nový Android 16 měl nejdříve objevit v smartphonech od Samsungu. Google totiž s touto jihokorejskou značkou velmi úzce spolupracuje. Díky tomu je betaverze nového Androidu spolu s očekávanou nadstavbou One UI 8 na některých vlajkových modelech od Samsungu dostupná už teď.
Přečtěte si také: Jaký bude iPhone 17 a proč se na něj vyplatí počkat?
Android 16 novinky
Nyní už se pojďme podívat na samotné novinky, které Android 16 přináší. Nejde sice o přelomové změny či inovace, to však není důvod ke zklamání. V Googlu se tentokrát zaměřili na velké množství drobnějších změn, které mají vylepšit celkový uživatelský zážitek i bezpečnost systému. Do článku jsme vybrali 10 nových funkcí, které pokládáme za nejzajímavější a nejužitečnější.
Funkce pokročilé ochrany
Cílem zbrusu nové funkce Pokročilá ochrana je posílení bezpečnosti Androidu. Díky ní by uživatelé tohoto systému měli být v digitálním světě ve větším bezpečí. Funkce totiž zahrnuje komplexní ochranu uživatelů před online útoky, podvodnými telefonáty, škodlivým softwarem i nebezpečnými webovými stránkami.
Jestliže budete chtít funkci zapnout, postačí přejít do Nastavení a poté vybrat Bezpečnost a soukromí. Následně už jen kliknete na tlačítko Pokročilá ochrana a funkci aktivujete. Poté bude vyžadován restart zařízení. Při případném vypnutí této funkce v budoucnosti pak bude potřeba biometrické ověření nebo zadání zámku displeje.
Jelikož funkci aktivujete jako celek, aktivace je velmi jednoduchá. Bohužel pro někoho to může být dvojsečná zbraň a nevýhoda – jednotlivé ochranné moduly samostatně zapínat nejdou. Aktivovat můžete buď kompletní balíček ochrany, nebo nic.
Živé notifikace
Funkce živých notifikací neboli Live Updates má velký potenciál zvýšit komfort uživatele telefonu. V praxi jde o to, že určité typy notifikací dostanou prioritu před ostatními. Týkat by se to mělo hlavně aplikací, ve kterých si objednáváte jídlo či přepravu a navigačních aplikací. Notifikace z těchto aplikací budou na liště vždy zabírat přední místa, abyste je mohli mít neustále na očích.
Navíc získají i tzv. progress bar – tedy pohyblivý ukazatel, který se v notifikaci bude pohybovat v závislosti na vzdálenosti vozidla od vás a díky tomu vás upozorní na blížícího se kurýra s jídlem nebo řidiče přepravní služby. Tyto notifikace budou dostupné i na zamykací obrazovce, takže pro kontrolu už nebudete nuceni pokaždé otevírat příslušnou aplikaci, ale naopak postačí jeden rychlý pohled na zamčený telefon.
Prediktivní zpět
Android se v nové verzi konečně dočká podpory očekávaného prediktivního gesta zpět. Díky tomu při podržení zpětné šipky na animaci uvidíte, kam se po stisknutí tlačítka zpět reálně dostanete. To se může stát velmi užitečnou vychytávkou v případě, kdy v nějaké aplikaci nechcete ztratit nezazálohovaný pokrok.
Je ale nutné podotknout, že ze strany systému se jedná pouze o podporu tohoto gesta. Dále je potřebné, aby jej do svých aplikací implementovali také samotní vývojáři. V případě, že tak neučiní, na nedostupnosti tohoto gesta v konkrétní aplikaci se nic nezmění. V případě aplikací od Googlu s ním ale můžete počítat určitě.
Zdraví baterie
V Googlu na funkci Zdraví baterie pracovali velmi dlouho, nyní se jí v Androidu 16 konečně dočkáme i v praxi. U Pixelů se ale bohužel dostane pouze na telefony Pixel 8 a novější. To je škoda, protože funkce to bude určitě užitečná – prozradí vám, jaká je aktuální kondice baterie. Snadno si totiž vyhledáte statistiky o jejím zdraví, datum její výroby či datum prvního použití, případně i počet uskutečněných nabíjecích cyklů.
Zeslabení notifikací
Mezi uživatelsky nejpřívětivější funkce Androidu 16 patří také zeslabení notifikací. Funkci lze aktivovat v Nastavení po kliknutí na tlačítko Zeslabení oznámení. Pokud pak dojde k náhlému zahlcení telefonu množstvím notifikací, systém automaticky na 1 minutu aktivuje režim Nerušit. To má zamezit nepříjemným situacím, kdy příchozí notifikace majitele telefonu vyloženě ruší – například po zapnutí telefonu, kdy vám jich najednou mohou přijít i desítky.
Režimy
Do Androidu 16 přichází nově také nabídka Režimů. Nahrazuje samostatný režim Nerušit (ten je nyní pouze jedním z nabídky různých režimů). Režimy budou dostupné velmi rychle přes horní lištu telefonu. Kromě přednastavených režimů si budete moct vytvářet i vlastní a nastavovat jim typy, názvy, ikony a další detaily. Funkce režimů je skvělá pro případy, kdy nechcete být telefonem rušeni a potřebujete se plně soustředit na spánek, práci, studium, řízení auta či cokoli jiného.
Material 3 Expressive
Material 3 Expressive není samostatnou funkcí, nýbrž novým dizajnovým jazykem uživatelského prostředí, který rozhodně také stojí za zmínku. Díky němu přichází nový systém s hravějšími animacemi, dynamickým rozmazáním pozadí a přizpůsobitelnými barevnými tématy. Vizuální styl je díky tomu mnohem svěžejší, modernější a zalíbí se i mladším uživatelům. Příkladem může být moderní ovládací centrum, ve kterém se od Androidu 16 dá nově měnit nejen velikost, ale také pozice jednotlivých ovládacích prvků.
Gemini
V Androidu 16 se loučíme se starým známým hlasovým pomocníkem – Google Assistantem. Pokrok v oblasti AI nelze zastavit, nově jej proto v OS Android nahradí Gemini. Tento krok představuje ještě hlubší integraci generativní AI přímo do operačního systému, než tomu bylo doposud. Nově vám tak asistent odpoví na mnohem složitější dotazy a zapamatuje si i kontext rozhovoru, takže na něj později snadno navážete.
Režim maximálního kontrastu
Uživatelský komfort zahrnuje i dobrou čitelnost v každé situaci, proto nechybí ani novinka právě z této oblasti. Nový režim pro zlepšení kontrastu si v případě potřeby můžete aktivovat přes usnadnění, načež dojde nejen ke zvýraznění samotného textu, ale také k přidání barevného pozadí za text. U bílého textu se vám za ním objeví tmavé pozadí, u černého zase naopak světlé. Díky tomu text v přidaném pozadí nikdy nezapadne a vy si v případě potřeby rychle vylepšíte čitelnost jakéhokoli textu.
Pokročilejší korekce barev ve fotoaparátu
Předešlé verze OS Android nabízely ve fotoaparátu pouze možnost upravovat vyvážení bílé barvy. Nově si však můžete nastavit jak barevnou teplotu, tak barevný nádech. Na výběr budete mít i z množství dalších efektů. Díky tomu můžete na vašich fotkách či videích snadno měnit barevné odstíny, nebo je kompletně přebarvovat.
Závěr
Příchod Androidu 16 neznamená nějaký velký přelom, přesto se máte na co těšit. K dispozici bude celá řada nejrůznějších menších novinek, jejichž cílem je co nejvíce zpříjemnit uživatelský zážitek a zvýšit komfort při každodenním používání telefonu.
Mobil jako v bavlnce, to zajistí ochranná skla. Najdete je u nás v eshopu na swissten.eu.


