Rychlonabíjení iPhone

Pospícháte a potřebuje opravdu rychle dobít svůj iPhone? Přemýšlíte, jak dlouho nabíjení trvá
klasickou nabíječkou a zda jde tento proces urychlit? A co baterie, nedojde k jejímu poškození? Rychlonabíjení pro iPhone všechny tyto potíže vyřeší.

Vše, co jste chtěli vědět o rychlonabíjení iPhone

Nejdůležitější podmínkou rychlonabíjení je výběr opravdu výkonné nabíječky pro iPhone s podporou Power Delivery, což je protokol, kterým Apple označuje své super rychlé nabíjení. Součástí balení iPhone je od nepaměti klasický 5W adaptér. Ten sice naplní prázdný žaludek baterie vašeho iPhonu, ale musíte ho do ní zapojit alespoň na noc. Jestliže potřebujete mobil rychle nabít třeba před odchodem do práce nebo na schůzku, s tímto adaptérem příliš nepochodíte.

Použít můžete třeba nabíječku, kterou dostanete k iPad. Ta má 12 W a výstup USB. iPhone s ní nabijete rychleji, ale s Power Delivery a půl hodinou na polovinu kapacity baterie raději nepočítejte.

Originální Apple nabíječka s výkonem 12 W

Na rychlonabíjení ale už bude stačit síťová Apple nabíječka s výkonem 20 W a výstupem USB-C. Ještě lepším řešením je samotným Applem doporučovaná nabíječka s výkonem 29 W a podporou Power Delivery.

Rychlé nabíjet můžete svůj iPhone i v autě, pokud vsadíte na autonabíječku Swissten s výkonem 36 W a podporou Power Delivery na portu USB-C. S powerbankou s konektorem Lightning nabijete iPhone i v lese anebo na vodě.

Autonabíječka Swissten s výkonem 36 W a výstupy USB a USB-C (s podporou Power Delivery)

K síťovým nabíječkám potřebujete také kabel s konektory USB-C a Lightning.

Originální Apple kabel USB-C / Lightning

Jak výkonnou nabíječku potřebujete k dobití jednotlivých Apple zařízení


1. 12 W nabíječku s konektorem USB lze využít u iPhone 5 a vyššího. Zhruba za 30 minut jí nabijete asi 30 % kapacity baterie. Touto nabíječkou je možné nabíjet i tablet.


2. 20 W nabíječku s konektorem USB-C nabijete iPhone 8 a vyšší. S takto výkonnou nabíječkou dobijete iPhone už mnohem rychleji. Za 30 minut nabíjení můžete mít až 50 % baterie. Nabijete s ní i iPad.

Nabíječka Swissten s výkonem 20W a podporou Power Delivery. Speciální Slim provedení umožňuje využít ji zároveň jako stojánek na iPhone. Skvělá na cestování i na doma.


3. 67 W nabíječka s konektorem USB-C bývá využívána zejména k MacBookům.

Mezi další příklady originálních Apple adaptérů lze uvést nabíječky s výkony: 18 W, 29 W, 30 W, 61 W, 87 W, 96 W.

Rychlonabíjení není možné u všech typů iPhone. Například iPhone 7 pro své nabití potřebuje přibližně 2,5 hodiny a nelze ho urychlit ani nabíječkou s Power Delivery, protože iPhone 7 jej nepodporuje. První iPhone, který byl s tímto protokolem kompatibilní, a bylo jej možné rychlonabíjet, byl iPhone 8. Pokud jej vlastníte, můžete být překvapeni tím, že rychlonabíjení je v jeho případě rychlejší než u nových iPhone 12 a 13. To je dáno kapacitou baterie. Ta může být u novějších modelů ve srovnání s iPhone 8 až dvojnásobná.

Jak rychlé je rychlonabíjení s Power Delivery?


Rychlonabíjení není podporována všemi modely iPhone. Nejnižší model iPhone podporující systém rychlonabíjení Power Delivery, je již zmíněný iPhone 8 a jeho vylepšená verze iPhone 8 Plus. Rychlonabíjení u nich i v současné době trvá nejkratší dobu. V případě modelu iPhone 8 Plus je možno dobít 50 % baterie během 30 minut a nabití do 100 % trvá pak dalších 60 minut. U klasického iPhone 8, s menší kapacitou baterií, trvá celkové dobití do 100 % pouhých 80 minut.

O generaci starší iPhone 7, který nepodporuje Power Delivery, je možné nabít celkem za 2 h a 30 minut.

U novějších modelů, jako například iPhone XS/XS Max, je doba dobití do 50 % přibližně 25 minut, ovšem do 100 % to trvá dalších 85 minut.

Jak rychle lze dobíjet iPhone s různě výkonnými Power Delivery nabíječkami?

iPhone 8 lze nabít z 0 na 50 % kapacity přibližně za dobu:

 • 80 minut v případě nabíječky s výkonem 5 W a USB konektorem
 • 40 minut použijete-li nabíječku s výkonem 10 W a USB konektorem
 • 37 minut s 12 W USB adaptérem
 • 30 minut s 20 W USB-C Power Delivery nabíječkou
 • 27 minut s 30 W síťovým adaptérem USB-C

Vyšší výkon nabíječky už dobu nabíjení s Power Delivery nezkracuje. Za 27 minut tak nabijete iPhone i s nabíječkou o výkonu 62 W, 65 W i 96 W.

Jak prodloužit životnost baterie iPhone?

Výdrž baterie u iPhone se uvádí okolo tisíce nabíjecích cyklů, pokud se o ni adekvátně staráme. Kondici baterie lze velice snadno zjistit přímo v iPhone v Nastavení zařízení. Výdrž baterie znamená dobu aktivního používání baterie, než je potřeba ji dobít.

Tipy pro prodloužení životnosti baterie:
1. Vyhýbejte se extrémním teplotním výkyvům – jako teplotní optimum je uvedeno 16– 22 °C. Není vhodné vystavovat telefon nebo baterii teplotám vyšším než 35 °C.
2. V průběhu nabíjení sundejte obaly a kryty, díky kterým může docházet k přehřívání zařízení a s ním souvisejícímu snižování kapacity baterie.
3. Pravidelně aktualizujte software.
4. V případě dlouhodobějšího uchovávání nepoužívaného iPhone, ho udržujte
nabitý z poloviny.V ideálním případě je nejvhodnější udržovat kapacitu baterie na 40–80 %.

Přečtěte si také: Jak nalepit ochranné sklo na iPhone?

Tipy & triky pro zrychlení nabíjení iPhone:

 1. Vyndejte zařízení z obalu nebo krytu, aby nedocházelo k jeho přehřívání. Dobíjení bude rychlejší.
 2. Mobil úplně vypněte nebo přepněte do režimu „Letadlo“.
 3. Aktivujte režim nízké spotřeby – omezí výkon zařízení.
 4. Pro rychlonabíjení není vhodné používat bezdrátové nabíječky. Ty jsou doporučeny spíše pro dlouhodobější nabíjení, například přes noc.
 5. Používejte vhodnou nabíječku s USB-C kabelem podporujícím Power Delivery.

Modely iPhone podporující rychlonabíjení

Prvním modelem podporujícím rychlonabíjení byl iPhone 8 a iPhone 8 Plus. U tohoto
modelu je rychlost nabití nejvyšší, a to, jak již bylo zmíněno, z důvodu menší kapacity baterie oproti ostatním modelům.

Mezi další modely podporující rychlonabíjení Power Delivery patří:

 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12 Mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13 Mini
 • iPhone 13
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
5 thoughts on “Jak opravdu rychle nabít iPhone? Zkuste Power Delivery”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *