Utopit si chytré hodinky je docela nepříjemné. Většina lepších modelů, zejména Apple Watch nebo Samsung Galaxy Watch, naštěstí má ochranu proti vodě. Jenže stupeň krytí se u jednotlivých modelů liší a není všespásný. Jak je tedy ještě lépe ochránit před vodou a dalšími riziky?
Obsah článku
Radou nad zlato je nebrat si chytré hodinky k moři. Když je necháte doma na nočním stolku, nic jim nehrozí, leda tak vybití baterie. Na druhou stranu to ale nemá moc logiku, protože chytré hodinky nosíme, aby nám usnadňovaly komunikaci, měřily životní funkce a jinými způsoby nám zjednodušovaly a zpříjemňovaly život. Takže si je nejspíš na koupaliště, k moři nebo kamkoliv jinam vezmete s sebou. A v tom případě je potřeba myslet na jejich ochranu.
Nepodceňujte kryt na displej
Úplným základem by měl být kryt na displej chytrých hodinek. Funguje velmi podobně jako ochranné sklo na mobil, jen je o dost menší. Leckomu se sice nelíbí a má pocit, že „hyzdí“ jinak dokonale krásné chytré hodinky, ale jeho užitečnost poznáte, jakmile rukou neopatrně klepnete o jakýkoliv tvrdý předmět. Právě kryt na sklo hodinek už zachránil nespočet uživatelů před výměnou displeje.
U moře, kde hodinky ohrožuje kromě vody i písek, zase může ochranné sklo zabránit poškrábání displeje – a věřte, že miniaturní zrnka písku dokážou na hodinkách nadělat větší paseku, než byste čekali.
Pokud stojíte o ještě vyšší stupeň ochrany, sáhněte spíš po bočním ochranném krytu na chytré hodinky, který chrání nejen displej, ale i strany. Sám o sobě vypadá sice trochu zvláštně, ale na hodinkách není vůbec vidět. A ochrana boků je na dovolené přesně to, co potřebujete. Ostatně podobně je vhodné chránit si i svůj mobil, a to prostřednictvím ochranného skla a vhodného zadního pouzdra.
Výběr materiálu nepodceňujte
Při výběru vhodného krytu vás možná překvapí, kolik různých materiálů se využívá. Jak se v nich vyznat a který je nejlepší? Je to zase podobné jako u krytů na mobil – čím kvalitnější materiál zvolíte, tím vyšší poskytuje ochranu.
Proto rovnou zapomeňte na levné napodobeniny z čínských online tržišť a vybírejte ochranné kryty z polykarbonátu, TPU nebo termoplastu. Vysokou ochranu chytrým hodinkám poskytují i kryty ze žáruvzdorného aramidu.
Vodotěsné pouzdro je jistota
A co když si hodinky na dovolené nechcete sundavat ani na koupání? Teoreticky by jim plavání v moři ani krátkodobé potápění do menších hloubek nemělo vadit (záleží ale na stupni jejich ochrany, který si ještě před vstupem do vody prověřte). Pokud ale chcete mít stoprocentní jistotu, sáhněte po vodotěsném krytu. Díky němu voda nepronikne dovnitř zařízení a nedojde k poškození vlivem vlhkosti.
Vodotěsná pouzdra přitom oceníte nejen v bazénu nebo v moři, ale i při obyčejném dešti. A když budete pomýšlet na podvodní focení nebo natáčení, může se vám hodit také vodotěsný obal na mobil – tan najdete na SWISSTEN.eu jak v klasické variantě, tak i jako vodotěsné pouzdro na kolo nebo třeba celý vodotěsný vak o objemu až 10 litrů.
Ochrana spodní části
Stejně jako se snažíme chránit si svůj mobil ze všech stran, měli bychom myslet na podobnou ochranu i u chytrých hodinek. Pokud se vám na pláži dostanou zrnka písku mezi zápěstí a spodek chytrých hodinek, může se i ten hodně poškrábat. Abyste tomu zabránili, existují speciální nalepovací ochranné prvky, které chrání právě senzory měřící tep a další zdravotní funkce.
Tato průhledná „lepítka“ často používají i lidé, kteří mají na zápěstí tetování – kvůli němu se totiž mnoho hodinek automaticky zamyká a nefungují na potetované kůži správně. Nalepení speciální ochrany na senzor ale zabrání nechtěnému zamykání a zároveň je to dobrá ochrana hodinek. Co se týká pohodlnosti, vůbec změnu nepoznáte.
Na dovolenou vyměňte i řemínek chytrých hodinek
Nakonec si před cestou k moři dobře rozmyslete, jaký řemínek k chytrým hodinkám si vezmete. Ať už máte Apple Watch, Samsung Galaxy Watch, chytré hodinky Armodd nebo jakékoliv jiné, můžete si k nim pořizovat různé velikosti, typy i barvy řemínků. A volit samozřejmě můžete také mezi různými materiály.
Právě materiál by pro vás měl být při pobytu u moře zásadní volbou. Pokud jste si oblíbili například kožené řemínky k chytrým hodinkám, uvědomte si, co s kůži dělá voda, natož slaná voda, jak ji ovlivňuje přímý sluneční žár… Jde sice o přírodní materiál, ale v tropických oblastech nemusí být tím nejpříjemnějším.
Oproti tomu sportovní silikonový řemínek se vám může právě u moře hodně vyplatit – nevadí mu voda a ani slunce, nepotí se pod ním ruka, neřeže do kůže a vypadá stylově.
Na co ještě nezapomenout?
Na závěr pro vás máme ještě pár zajímavých tipů, jak si dovolenou u moře nebo kdekoliv jinde naplno užít i s vašimi chytrými hodinkami:
- Výkonná nabíječka – nezapomeňte si s sebou přibalit svou nabíječku, aby vám hodinky vydržely. Ještě výhodnější je mít po ruce nabíječku typu 3v1 nebo 2v1, například SWISSTEN bezdrátovou nabíječku 3v1 pro Apple a Samsung.
- Vhodná cestovní nabíječka – jedete-li do země s jiným typem elektrických zásuvek, vezměte si s sebou vhodný adaptér. Hodit se vám může i cestovní síťová nabíječka s USB konektory.
- Stojánek na chytré hodinky – jakmile si chytré hodinky sundáte, je praktičtější i bezpečnější odkládat si je do stojánku. Oblíbený je například SWISSTEN hliníkový stojánek pro iWatch.
- Náhradní řemínek – nikdy nevíte, co se na dovolené může stát. Proto stojí za to přibalit si s sebou jeden náhradní řemínek pro chytré hodinky.
- Powerbanka – jistotou je velkokapacitní powerbanka. Pozor si dejte jen při cestě letadlem, protože leckteré letecké společnosti mají pro powerbanky poměrně striktní pravidla.
Přečtěte si také: jak na cestování letadlem s powerbankou.