O tom, že Apple AirTag neslouží jen k dohledání ztracených předmětů, ale třeba i ke sledování ostatních lidí, asi víte. Neexistovala ale v podstatě žádná cesta, jak to bez speciální aplikace zjistit. Teď si na své sledovací čipy ovšem Apple ve spolupráci s Googlem došlápl – a pokud vás někdo sleduje, váš mobil vás na to upozorní.
Obsah článku
Stačí vložit přívěsek AirTag do batohu, peněženky nebo si ho připnout na klíče a už nikdy je nebudete hledat po celém domě. Stačí se s pomocí iPhonu nebo iPadu podívat, kde přesně se postrádaná věc nachází – a jednoduše si pro ni dojdete. Takže je zřejmé, že vynález AirTagu patří k jednomu z největších triumfů Apple.
Pro řadu lidí je nedílnou součástí příslušenství k iPhonu a není se čemu divit, že ostatní výrobci začali jeho funkce napodobovat – takže kromě originálního lokalizačního čipu pro iOS vznikly i čipy jako Samsungu SmartTag a další určené pro Android.
Nevítané sledování
Uživatelé AirTagů ale velmi brzy přišli na to, že tato šikovná zařízení s Bluetooth se dají snadno zneužít. Stačí nenápadně vložit čip někomu do kabelky nebo kapsy bundy a rázem na svém iPhonu nebo iPadu vidíte, kde přesně se dotyčný nachází. Což je mnohdy hodně na hranici zákona.
Aby se tomu dalo předcházet, je možné stáhnout si mobilní aplikaci, která nechtěný AirTag dokáže najít. Případně platí, že pokud AirTag není aspoň tři dny spárovaný se svým „domovským“ telefonem (tedy iPhonem), začne vydávat zvuk, podle něhož ho snadno najdete. A pokud máte vy sami iPhone, ale u sebe máte nedopatřením (nebo naschvál) cizí AirTag, můžete ho na svém iPhonu také snadno detekovat.
Apple spolupracoval s Googlem
To všechno jsou už ale poměrně staré funkce, které Apple představil v roce 2021 společně s uvedením AirTagů na trh. V současnosti ovšem přišel s jednou velkou novinkou, která nalezení cizího sledovacího čipu ještě zjednoduší. A fascinující je, že se tahle změna netýká jen jablíčkářů – k nalezení cizího čipu AirTag vám nově může pomoci i váš mobil s Androidem.
Na tom, že podobná funkce vznikla, není nic až tak překvapivého. Většinu lidí spíš překvapí, že Apple dobrovolně spolupracoval s Googlem a novou funkci firmy vytvořily společnými silami. To je něco nevídaného, protože Apple si jinak svůj software velmi chrání a konkurenci si do svého „vesmíru“ nepouští – nebo pouští, ale jen na nátlak orgánů jako Evropská komise a podobných.
Novinky ve sledování AirTagů
O co tedy přesně jde? Nová funkce s názvem „Detecting Unwanted Location Trackers“ (Odhalování nežádoucích sledovačů polohy) je určena pro mobily a tablety s Androidem (musí se jednat o verzi 6.0 a novější) a iPhony s iOS 17.5.
Pakliže budete tuto funkci v mobilu mít a bude se ve vašem dosahu vyskytovat cizí AirTag nebo jiný lokalizační čip s Bluetooth, který se pohybuje zároveň s vámi, objeví se vám na mobilu hláška – „Tracker traveling with you“ (Máte u sebe sledovací zařízení). V tu chvíli buďte ve střehu, prohledejte batoh, kabelku i kapsy. A když sledovací zařízení najdete, můžete ho vypnout nebo se pokusit zjistit, čí je.
Tip redakce: O tom, jak cizí AirTag deaktivovat nebo z něj vyčíst informace si můžete přečíst v našem článku Jak využít AirTag s Androidem?
Interní aplikace Find My Device
Majitelé mobilů s Android 9 a novějším také mohou přímo ve svém mobilu najít aplikaci s názvem Find My Device, s jejíž pomocí mohou dohledat cizí AirTag nebo jiný lokalizační čip s Bluetooth ve svém okolí. Proslýchá se navíc, že brzy bude s pomocí této aplikace možné najít i bezdrátová sluchátka, reproduktory a další zařízení od společností Sony nebo JBL.
Android se tak snaží dohnat Apple, který v rámci své sítě Najít už dávno umožňuje dohledat kromě AirTagů také AirPods (3. generace), AirPods Pro nebo AirPods Max. Stačí se v aplikaci Najít podívat do menu Předměty nebo Zařízení.
Všechny tyto funkce je ale potřeba používat jen pro vlastní potřeby – zkrátka pro to, abyste zašantročená zařízení a předměty lépe našli. Zneužití ke sledování je v mnoha zemích světa včetně Česka trestné.
Tip redakce: Pořiďte si pro svůj AirTag kvalitní klíčenku, která vám zjednoduší jeho používání.