Jako u každého jiného počítače, i v případě MacBooku může časem a používáním docházet k dočasně sníženému výkonu. A to obzvláště v případě, že čištění a údržbě vašeho notebooku nevěnujete dostatečnou pozornost, kvůli čemu se v něm hromadí prach a následně i zvyšuje provozní teplota. V takovém případě MacBook nejvýrazněji zrychlíte tím, že jej důkladně vyčistíte. Pokud ale váš jablečný počítač čistíte pravidelně, a přesto jste zaznamenali snížený výkon, problém nemusí být tak výrazný a může se ukrývat jinde – například v zaházené ploše, zahlceném disku nebo velkém množství aplikací spouštěných po startu počítače. V tomto případě je řešení potíží mnohem snazší. Stačí vědět, jak na to, a za pár minut můžete mít hotovo. V následujícím článku vám proto přinášíme pár velmi jednoduchých tipů na zrychlení MacBooku, které vyžadují pouze minimum času a námahy.
Obsah článku
První krokem je vždy restart
Úvodní tip může někomu připadat směšně, spousta lidí si však neuvědomuje, že čas od času je potřebné počítač úplně vypnout nebo restartovat. Režim spánku nebo hibernace je rozhodně užitečný, pokud jej však používáte neustále namísto úplného vypínání, je spíše zlozvykem. Problém je totiž v tom, že tímto způsobem nikdy nemůže dojít k úplnému smazání operační paměti RAM. Ta je postupně přetěžována, což se časem projeví v podobě zpomaleného počítače.
Při jakýchkoli potížích s výkonem MacBooku proto na začátku řešení problému zařízení vždy nejprve restartujte – stačí klepnout na Apple menu a poté na tlačítko Restartovat. Stejný účinek jako restart ale bude mít samozřejmě také normální úplné vypnutí počítače.
Pokud se snížený výkon MacBooku restartem vyřešit nepodaří, teprve poté přejděte k dalším krokům.
Uvolněte místo v koši
Pokud koš vašeho MacBooku nevysypáváte pravidelně, problém se může ukrývat i v něm. Vypadá to sice jako banalita, na zrychlení MacBooku to ale opravdu může mít vliv, a to obzvláště v případě, kdy jste koš nevyprázdnili už opravdu velmi dlouho a hromadí se v něm gigabajty dat. Ty se postupně stávají naprosto zbytečným balastem, který počítač dusí a zpomaluje.
Vysypat koš je velmi jednoduché:
- Na koš klepněte pravým tlačítkem myši.
- Klepněte na Vysypat koš.
- Koš můžete také otevřít, kliknout na Finder, poté na Nastavení a dále na tlačítko Pokročilé. Tam můžete nastavit interval automatického vysypání koše po 30 dnech a díky tomu pro příště pustit tuto maličkost z hlavy.
Přečtěte si také: S laptopem na cestách: batoh na notebook nebo taška do ruky?
Ukliďte plochu
Pokud je celá plocha zahlcená ikonami aplikací, složek a souborů, na výkon MacBooku to může mít neblahý vliv. Nezapomeňte si proto také vyčistit a utřídit plochu. Je to manuální práce, kterou nejlépe provedete tak, že si vytvoříte tematické složky, do kterých jednotlivé soubory a aplikace podle jejich zaměření roztřídíte. Opravdu jde jen o to, abyste plochu udělali přehlednější a minimalizovali prostor, na kterém se nachází jednotlivé ikony.
Vyčistěte disk
Pokud jste předešlé tipy vyzkoušeli a výkon to nijak nezlepšilo, chyba může dost pravděpodobně být v zahlceném disku. Přeplněné úložiště ovlivňuje výkon MacBooku velmi negativně, proto je potřeba na něm vytvořit dostatek volného místa.
Disk můžete uklízet buď manuálně, kdy budete jednotlivé aplikace a soubory postupně procházet a ty nepotřebné vymazávat, nebo můžete vyzkoušet funkci Úklid nepořádku. Do ní se dostanete přes levý horní roh obrazovky, kde kliknete na volbu O tomto Macu, poté vyberete Úložiště a nakonec Správa. Disk takto můžete čistit automaticky po jednotlivých oblastech.
Pokud používáte více Apple zařízení a synchronizujete je přes iCloud, místo v MacBooku vám dost možná mohou zabírat také fotky a videa z iPhonu. V takovém případě je proto na místě zvážit, zda nebude lepší synchronizaci pro MacBook vypnout a data z telefonu zálohovat raději někam jinam (například online do jiné cloudové služby nebo třeba offline na externí disk). Místo na úložišti MacBooku může dále zabírat také hudba stahovaná z Apple Music. Tu se proto taky vyplatí přesunout z disku v počítači do cloudu.
Pozavírejte zbytečné aplikace
Lidem se občas stává, že na pozadí počítače jim běží zbytečně mnoho různých aplikací, a to i takových, které v danou chvíli k práci vůbec nepotřebují. Tyto procesy běžící na pozadí mohou být energeticky velmi náročné a MacBook tak zbytečně zpomalovat. Abyste je ukončili, najeďte do Finderu, vyberte možnost Aplikace a poté Utility. Spusťte funkci Monitor aktivity, kde uvidíte jednotlivé karty pro procesor, RAM, disk, síť či energii. Seznam všech momentálně běžících aplikací najdete pod kartou procesoru. Najděte všechny, které zrovna nepotřebujete mít spuštěné, označte je a kliknutím na křížek je ukončete.
Upravte aplikace po startu
Pokud po startu MacBooku dochází ke spuštění velkého množství aplikací, počítač a jeho start to výrazně zatěžuje a zpomaluje. Jako další krok pro zrychlení MacBooku proto udělejte kontrolu těchto aplikací a zjistěte, zda po zapnutí MacBooku nedochází ke spouštění zcela zbytečných aplikací, které ihned po startu počítače ani nepotřebujete mít k dispozici.
Do tohoto nastavení se dostanete přes levý horní roh obrazovky, kde vyberete možnost Předvolby systému a poté možnost Uživatelé a skupiny. Vlevo pak už jen zvolíte váš účet a poté kartu Přihlášení. Tam už uvidíte seznam jednotlivých aplikací spouštěných po startu. Jednoduchým označením a kliknutím na ikonku mínus můžete následně jejich automatické spouštění po startu zakázat.
Proveďte aktualizace
Svůj podíl na sníženém výkonu MacBooku mohou mít také neaktualizované aplikace nebo neaktualizovaný operační systém macOS.
Abyste zjistili, zda je ve vašem počítači nainstalována nejnovější verze macOS, v levém horním rohu obrazovky klikněte na Apple menu, a poté vyberte Nastavení systému a Obecné. Tam uvidíte seznam všech aktualizací, které jsou pro macOS vyžadovány. Pokud tam jsou nějaké dostupné aktualizace systému, určitě je co nejdříve, nejlépe ihned, nainstalujte. Tyto úpravy totiž mohou obsahovat opravy různých chyb či bezpečnostní záplaty, které mohou zvyšovat jak výkon a plynulost, tak i bezpečnost vašeho systému.
Dále je potřebné aktualizovat také jednotlivé aplikace, které máte nainstalovány v počítači. Starší verze totiž mohou někdy narušovat hladký chod systému. V AppStore se proto podívejte do sekce Updates – tam byste měli vidět seznam všech aplikací z obchodu, které máte nainstalovány v počítači a pro které je zároveň dostupná aktualizace.
Vypněte efekty
Našim posledním tipem je vypnutí animací a efektů. Ty jsou populární nejen na iPadech či iPhonech, ale také na MacBoocích. Jejich negativní vlastností je však fakt, že mohou zbytečně zpomalovat a brzdit plynulý chod těchto zařízení.
Pokud se potýkáte se sníženým výkonem MacBooku, je proto lepší tyto prvky vůbec nepoužívat. Deaktivovat je lze v levém horním rohu obrazovky, kde kliknete na Předvolby systému, poté na Zpřístupnění, a nakonec vyberete Monitor. Potom už stačí jen zapnout 2 předvolby – Omezit pohyb a Snížit průhlednost.
Závěr
V případě zpomaleného MacBooku nemusíte ihned přistupovat k nějakým složitým úkonům či dokonce servisu zařízení. Nejdříve vyzkoušejte všechny nejjednodušší tipy. Přecházejte od těch nejsnadnějších po ty složitější a uvidíte, že ve většině případů dokážete problém se sníženým výkonem vyřešit sami doma. Pokud ale nic z uvedeného už nepomůže a výkon MacBooku bude stále trpět, možná opravdu přijde čas na jeho kompletní vyčištění.
Mobil jako v bavlnce, to zajistí ochranná skla. Najdete je u nás v eshopu na swissten.eu.


