chytré hodinky

Hodinky nás provází dlouhé roky. Často si bez nich na ruce můžete připadat doslova nazí. Vzhledem k tomu, že technologický pokrok nejde zastavit, dorazil i k hodinkám. Ty klasické dnes pomalu vytlačují chytré hodinky, které nám nabízí daleko více než jen měření času a otevírají nám nové možnosti. 

K čemu využijete sportovní hodinky?

Chytré hodinky jsou v nabídce, která je velmi široká, stejně jako jejich cenové rozpětí. Můžete je využít pro měření fyzických stavů a sportovních aktivit a mohou snadno nahradit i telefon. Různé modely se liší svou výbavou a také množstvím funkcí, které zvládnou. Výběr tedy přizpůsobte tomu, zda jste aktivní nebo rekreační sportovci, zda chcete hodinkami nahradit telefon nebo jimi platit v obchodech. 

Chytré hodinky vs. fitness náramek 

Mnoho funkcí, které mají chytré hodinky najdeme i na fitness náramcích. Ty jsou však určeny spíše pro sportovní účely a měření aktivity. Jsou jednodušší a levnější. Dražší modely se vyrovnají levným chytrým hodinkám, které mají jen základní funkce. Rozdíly se často stírají a ty nejdražší fitness náramky mohou fungovat i bez telefonu naprosto plnohodnotně. Samozřejmě nemají dostupné funkce, které jsou s telefonem přímo spojeny.

Krásné ženy chtějí krásné hodinky 

Výběr designu hodinek je důležitý hlavně pro ženy. Naštěstí je výběr velký od ryze sportovních modelů až po opravdu krásné a elegantní dámské hodinky. Snadno tak najdete ty, které vám budou vyhovovat funkcemi a k tomu i slušet. Jemnost a ženskou eleganci zdůrazní například dámské chytré hodinky Armodd Chicband. Tyto hodinky jsou ideálním doplňkem ke šperkům. Rosegold varianta bude skvěle vypadat v kombinaci s prsteny z růžového zlata. Pro moderní aktivní ženu jsou ideální hodinky Armodd Wristcandy.

Pro muže na sport i do kanceláře 

I muži dbají na svůj vzhled a design hodinek vybírají k obrazu svému. Chytré pánské hodinky mohou ukázat, jaký muž je. Jeho hodinky často mluví za něj. Na ruku úspěšného muže, který ví, co chce, se hodí masivní chytré hodinky Armodd Silentwatch 4 s koženým řemínkem. Pro volnočasové aktivity nebo pro muže pracujícího fyzicky zkuste třeba hodinky Armodd Roundz 3.

Parametry důležité pro výběr chytrých hodinek

Design 

Hodinky jsou viditelnou součástí našeho outfitu. Jejich design je tedy rozhodně důležitý. Vybírat můžete z hodinek jemnějších i masivnějších v různých stylech. Kulaté jsou nadčasovou klasikou, hranaté bývají přehlednější a lépe ovladatelné. Někdo zase nedá dopustit na klasické analogové hodinky. I na to mysleli výrobci a k dostání jsou i hybridní modely. Kombinují klasické ručičkové hodinky se základními chytrými funkcemi. Displej na první pohled může chybět, bývá skrytý, aby nerušil vzhled. 

Materiál 

Samotné hodinky bývají z kovu, ať už je to nerezová ocel nebo prémiový titan, často se dnes setkáte s hodinkami z pevného polymeru, tedy plastu. Řemínky z kovu a kůže bývají často u stylových kousků, oblíbenost stoupá u silikonových nebo nylonových řemínků, které jsou vhodné i při fyzické aktivitě. Navíc je lze i měnit podle nálady nebo barevného ladění. Při nákupu náhradních řemínků si pohlídejte hlavně správnou šířku, aby seděly.  

Náš tip: Potřebujete nový řemínek pro AppleWatch? Vyberte si z naší nabídky.

Odolnost 

Chytré hodinky jsou určené k tomu, abychom je nesundávali, pokud sportujeme. Hodnoty odolnosti vůči vnějším vlivům se uvádí jako voděodolnost, kterou výrobci udávají v hodnotách ATM (atmosféra – nejlépe alespoň 5 ATM) nebo v metrech (50 m vám zaručí možnost plavat na hladině. Další možností je označení stupně krytí (IP), které je složeno ze dvou čísel. První udává odolnost vůči prachu, druhé vůči kapalinám. Ideál je IP67 nebo 68. 

Zároveň mají hodinky displej, který je potřeba chránit. Setkáte se s běžnými tvrzenými skly, u nichž odolnost zvýší nalepením ochranného skla. Někdy jsou hodinky vybaveny přímo speciálním ochranným sklem nebo jsou safírová, která se využívají i u běžných hodinek. Za safírové sklo si ale připlatíte. 

Displej 

Velikost u displeje hodinek není nijak obrovská. Čím menší displej, tím nižší rozlišení vám bude stačit. Nejčastěji se setkáte se třemi typy displejů: 

 1. AMOLED displej vám poskytne určitě nejlepší obraz. Je třeba ho nějak aktivovat pohybem nebo dotykem, aby se rozsvítil. Díky tomu mívá horší čitelnost na slunci a musí více svítit. Umožňuje však většinou funkci Always-on, kdy ukazuje základní informace při nízké spotřebě energie. 
 2. LCD displeje všichni známe. Jejich nízká cena se pak odrazí i na nižší ceně hodinek. Proti AMOLED displeji mají vyšší životnost a bez obtíží na něj vidíte i na přímém slunci.  
 3. Transflektivní displej je spuštěný bez přestání. Čitelný je díky okolnímu světlu, v noci lze využít podsvícení, které bývá nejčastěji modré.  

Přímo s displejem je spojeno i ovládání. Tlačítka jsou lepší, pokud sportujete nebo máte špinavé ruce, které by displeji moc neprospívaly. Možnost ovládání dotykem zase umožňuje okamžitou reakci. 

Baterie 

Výdrž baterie u chytrých hodinek se velmi různí. Někteří výrobci sází na denní snadné dobití, jiné hodinky mohou vydržet i týdny. Celkově záleží hlavně na tom, jak moc hodinky používáte, zda máte spuštěno více funkcí, jaký máte displej a operační systém. Ten může být otevřený, kdy je možno do něj stahovat nové aplikace a výdrž je nižší. Uzavřený operační systém nové aplikace neakceptuje, ale hodinky dobíjíte za mnohem delší dobu. 

Nově se již objevují hodinky s možností dobíjení solárním panelem nebo lidským teplem. 

Co je dobré vědět: Některé chytré hodinky můžete nabíjet bezdrátově. Jak funguje bezdrátové nabíjení?

Kompatibilita 

Operační systém je přímo propojen s kompatibilitou. Výrobci často používají systémy, které jsou univerzální a spárujete je snadno s každým telefonem. Hodinky od firmy Apple ale rozhodně nepřipojíte k telefonu se systémem jiným než jejich. 

Od chytrých hodinek očekáváme také propojení s dalšími prvky. Naprosto běžné je použití Bluetooth rozhraní, přes které připojíme sluchátka, reproduktor, telefon a mnoho dalšího. Wi-fi přijímají jen některé typy hodinek, častěji se využívá připojení pomocí internetu v připojeném telefonu. Máte tak přístup k obchodu aplikací, předpovědi počasí nebo emailu. Sportovci ocení komunikační protokol ANT+ pro připojení sportovních doplňků a k tomu zaručuje nízkou spotřebu energie.  

Náhrada telefonu 

Chytré hodinky vás běžně zvládají upozornit na příchozí zprávu nebo hovor. Některé modely vás pouze informují a k odpovědi musíte použít telefon. Jiné vám umožní reagovat zprávou ve formě šablony nebo smajlíka, nejdete i takové, kde lze zprávu napsat či namluvit. V té chvíli už je třeba i vestavěný mikrofon. Ten bývá i s reproduktorem a můžete pak pomocí hodinek i telefonovat. Nejčastěji je využito Bluetooth rozhraní, ale do některých hodinek jde vložit sim kartu a vy jste pak ve spojení bez závislosti na telefonu. Setkáte se i s hodinkami s kamerou, která umožňuje fotit nebo uskutečnit videohovor. Toho využívají hlavně rodiče a děti nebo starší lidé.  

Hudba 

I poslech hudby je přes hodinky možný. Knihovnu hudby ve svém telefonu pak ovládáte pomocí hodinek. Někdy je i možnost hudbu přímo do hodinek nahrát, zvažte pak i velikost vnitřní paměti, kterou výrobce udává. 

NFC 

NFC je služba pomocí které můžete hodinkami platit v obchodě. Místo lovení peněženky nebo telefonu zkrátka jen přiložíte zápěstí k terminálu a je to. Dejte si však pozor, zda vaše banka podporuje tento systém plateb.  

Tělesné funkce a sport 

Hodinky vám pohlídají i vaše zdraví. Vybírat můžete podle toho, zda vám stačí pouze základní údaje nebo zda chcete opravdu profesionální informace. Výběr funkcí je opravdu široký: 

 • Počet kroků a ušlá vzdálenost se vám zobrazí podrobněji ve chvíli, kdy využíváte polohové systémy. Někdy je poloha podmíněna připojením telefonu s touto funkcí, může však být i integrovaná. Baterie se sice rychleji vybíjí, ale například cyklisté si tak mohou zobrazit trasu a dokonce i rychlost v jednotlivých úsecích. Změřit můžete i výstup po schodech
 • Měření krevního tlaku, srdečního tepu a oxymetr, který měří okysličení krve. Někdy se měří i variabilita srdečního tepu, ze které se vypočítává celková zátěž organismu. Můžete si tak lépe naplánovat své fyzické aktivity. Někdy je možnost funkce VO2 Max, která je ukazatelem fyzické kondice.  
 • Upozornění na dlouhou pasivitu vám přijde, pokud třeba dlouho sedíte v kanceláři. Hodinky vám dají vědět, že je čas se protáhnout. 
 • Sport, kterému se věnujeme může mít také své funkce. Hodinky mohou rozeznat různé sporty, jestli se tedy nějakému věnujete víc, můžete si ověřit vaše pokroky. Využijete funkce jako navigace, rozeznání plaveckého stylu nebo třeba sílu švihu v golfu. 
 • Profesionální dohled mají některé hodinky, které zvládají i pokročilé funkce. Nabídnou vám virtuálního trenéra, předcvičují vám, vytvoří tréninkový plán a také zajistí jeho efekt.  
 • Zdraví vám pohlídají funkce jako EKG nebo množství vypitých tekutin. 
 • SOS tlačítko využijí hlavně děti a staří lidé. Dají tak vědět blízkým, že se něco stalo. Mohou mít i automatickou detekci pádu, která pak spustí poplach.  
 • Orientace a počasí jsou hlavně při venkovních aktivitách důležité. Pomůže vám kompas, výškoměr, teploměr nebo barometr. 

Související produkty

Chytré dámské hodinky Armodd Chickband kompatibilní s iOS i Android – jak se vám líbí?
Chytré pánské hodinky Armodd Silentwatch umožňují volání přímo z hodinek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *