Pokud mají dnešní chytrá zařízení jako mobily, hodinky či tablety někde slabinu, rozhodně je to výdrž jejich baterie. Žádnému milovníkovi technologií by proto ve výbavě neměl chybět záložní zdroj energie v podobě powerbanky. Víte však, jak a podle čeho takovou powerbanku dobře vybrat? Jak jí správně nabíjet nebo za jakých podmínek s ní můžete do letadla? Tuto problematiku si vysvětlíme v následujícím komplexním průvodci, který vás světem powerbank provede.
Obsah článku
Co je to powerbanka?
Vysvětlení je velmi jednoduché – powerbanka je externí baterie, která vám ve chvíli, kdy nemáte po ruce zásuvku, poslouží jako záložní zdroj energie pro smartphone, fotoaparát, tablet, navigaci, chytré hodinky či jiné podobné přenosné zařízení. Skládat se může z jednoho či více akumulátorů.
U nás ve Swissten však máme spoustu powerbank, které se mezi sebou liší kapacitou, provedením nebo konektory. Před výběrem konkrétního modelu je tedy nutné ujasnit si, na co vlastně powerbanku potřebujete a podle toho zvolit vhodné řešení. Nejdříve si proto položte tyto otázky:
- Jaká zařízení budete z powerbanky nabíjet a jaká je kapacita jejich baterií?
- Bude powerbanka sloužit pouze vám, nebo více lidem?
- Chcete nabíjet co nejrychleji, nebo si na nabití můžete počkat i déle?
- Vyžadujete od powerbanky nějaké speciální funkce?
Jak vybrat powerbanku?
Pokud máte jasno v tom, jaká kritéria budou pro vás důležitá, můžete se pustit do výběru powerbanky na základě důležitých parametrů (nebo se podívejte na 5 našich tipů na konkrétní modely powerbank, které uspokojí snad každého).
Přečtěte si také: 5 tipů na powerbanku, která vydrží a dodá energii v kempu, na festivalu i u moře
Kapacita
Kapacita je nejdůležitějším parametrem při výběru powerbanky. Nelze se však na tento údaj pouze podívat a mít hned vybráno. Roli zde totiž hraje více faktorů – zejména hodnota napětí bateriových článků powerbanky i napětí při nabíjení zařízení a také energetická účinnost powerbanky. V praxi to znamená, že reálná kapacita powerbanky se od té na obalu bude výrazně lišit.
Pokud chcete „rychlovzorec“, z hodnoty uvedené v popisu produktu odečtěte 30-40 % a máte reálnou kapacitu. Pokud si reálnou kapacitu chcete spočítat přesně, přečtěte si náš minulý článek o nabíjení powerbanky, ve kterém najdete přesný vzorec.
Jaké hodnoty kapacit jsou u powerbank nejčastější?
- Do 5 000 mAh – malá a cenově dostupná zařízení, která vystačí na jedno nabití mobilu.
- Do 15 000 mAh – powerbanky, které bez problémů zvládnou i celodenní výlet.
- Nad 15 000 mAh – velkokapacitní kousky, které zvládnou opakované nabíjení různých zařízení a klidně několikadenní výlet či pobyt.
Samozřejmě platí, že čím je kapacita powerbanky větší, tím lépe. Pokud jí ale hodláte používat pouze občas, výrazně to nepřehánějte. Pokud si vystačíte s 5 000 mAh, nepotřebujete powerbanku 30 000 mAh. Ta totiž bude výrazně větší, těžší a méně přenosná.
Výstupní proud konektoru
Výstupní proud se udává v ampérech (A) a udává, jak rychle se bude zařízení připojené ke konektoru powerbanky nabíjet. Čím je hodnota vyšší, tím je nabíjení rychlejší.
Nejčastěji se můžete setkat s údaji 1 A, 2,1 A nebo 3 A. 1 A se hodí spíše pouze pro nabíjení chytrých hodinek a podobných malých zařízení. Vyšší hodnoty jsou vhodné pro rychlé nabití smartphonů nebo notebooků (powerbanka pro notebook ale musí mít logicky taky vyšší kapacitu).
Konektory powerbanky a jejich počet
Powerbanka může mít 1 nebo více vstupních (pro nabíjení powerbanky) i výstupních (pro nabíjení z powerbanky) konektorů. Na vstupu je často k vidění micro USB nebo USB-C, přičemž kabel k nabíjení powerbanky bývá často součástí balení.
Co se týče výběru podle vašich potřeb, zaměřit se musíte na výstup powerbanky. Tam se můžete setkat s USB, USB-C nebo třeba Lightning konektorem (pro nabíjení iPhonů 14 a starších). Vybírejte primárně podle toho, jaké zařízení a jak rychle chcete nabíjet.
Pokud na cestách potřebujete nabíjet více zařízení najednou, vyplatí se vám sáhnout po powerbance s alespoň 2 výstupy. Často se stává, že jeden výstup má vyšší hodnotu proudu než druhý. V takovém případě tento výstup slouží k rychlejšímu nabíjení, nezapomeňte si proto pohlídat i tento parametr.
Jakousi specialitkou a samostatnou kapitolou jsou pak powerbanky s běžnými zásuvkami (typicky velké nabíjecí stanice s obrovskou kapacitou) nebo powerbanky s konektory na start automobilu (startovací powerbanky).
Speciální funkce
Technické specifikace může mít na obdobné úrovni velké množství powerbank, při výběru proto často definitivním kritériem bývají dodatečné funkce navíc. Je tedy na vás, abyste zhodnotili, které vychytávky budou pro vás užitečné a které by naopak byly zbytečné.
Nejčastěji se můžete setkat s:
- Indikací nabití. Díky ní budete přesně vědět, kolik energie ještě v powerbance zbývá nebo jak dlouho se bude připojené zařízení ještě nabíjet. Nejpřesnější údaje nabídnou powerbanky s displejem, modely s LED diodami zobrazují spíše orientační údaje.
- Bezdrátovými powerbankami, které poslouží k bezdrátovému nabíjení zařízení pomocí Qi či MagSafe.
- Powerbankami s rychlonabíjením. Pokud máte mobil nebo jiné zařízení, které rychlonabíjení podporuje, vyplatí se po nich sáhnout. Tyto modely nabídnou vyšší výkon a rychlejší nabíjení.
- Outdoorovými powerbankami. Odolnější modely zpravidla se svítilnou, kterou využijete při pobytu v přírodě. Zvýšená odolnost s různými stupni krytí IP zajistí, že powerbanka na túře odolá vodě, prachu či nárazům.
- Funkcí paralelního nabíjení. K těmto modelům můžete připojovat různá zařízení a nabíjet je i ve chvíli, kdy se nabíjí samotná powerbanka.
Dál pak existují i méně typické, avšak pro někoho třeba dost užitečné vychytávky. Těmi jsou například solární powerbanky (zavážete je třeba na batoh a pokud svítí slunce, powerbanka se vám průběžně pomalu dobíjí) nebo powerbanky s reproduktorem či stojánkem (ty zas mohou posloužit třeba jako dárek vašim blízkým).
Typ baterie
Na konci výběru se vyplatí pozastavit také nad typem baterie uvnitř powerbanky. V současnosti jsou základem Li-Ion a Li-Pol baterie.
Li-Ion je cenově dostupnější, avšak stále dostatečně kvalitní volbou. Nesmí se ale úplně vybíjet, protože dochází k poškozování a snižování kapacity. Výhodou je, že se může nabíjet kdykoli bez ohledu na aktuální stav vybití.
Li-Pol je dražší volbou a jeho hlavní výhoda tkví v tom, že pokud powerbanku delší dobu nepoužíváte, nedochází k jejímu samovolnému vybíjení.
Co si pohlídat u nabíjení powerbanky?
Zde platí to samé, co v případě výstupů powerbanky – potřebné je pohlídat si rychlost nabíjení. Opět se proto řiďte hodnotou proudu, tentokrát na vstupu powerbanky. Čím vyšší bude, tím rychleji powerbanku nabijete. Do hry zde ale vstupují i další faktory, které při nabíjení powerbanky musíte vzít v potaz:
- Pokud nabíjíte z notebooku, počítejte samozřejmě s tím, že nabíjení bude pomalejší.
- Pokud nabíjíte ze sítě, myslete i na hodnotu proudu na výstupu síťového adaptéru. Pokud máte powerbanku, která je schopná rychlejšího nabíjení třeba pod proudem 1,5 A, a nabít jí budete chtít adaptérem s nižším proudem, nabíjení se kvůli němu zpomalí. V tomto konkrétním případě je tedy důležité, aby měl proud 1,5 A také adaptér.
Pro další tipy se podívejte na naše články o bezpečném používání a bezpečném nabíjení powerbanky.
Můžu s powerbankou do letadla?
Pokud si powerbanku balíte na dovolenou, do letadla s ní ve většině případů můžete. Platí ale omezení kapacity (do 27 027 mAh) či jinak výdrže (do 100 Wh). Tyto údaje musí rovněž být jasně zřetelné z obalu powerbanky (v opačném případě s ní zřejmě neprojdete). Dále existují i další omezení a předepsané postupy, které jsme probrali v článku Jak s powerbankou do letadla.
Podmínky se nicméně mohou lišit podle konkrétních letišť či leteckých společností, proto si je před každou cestou nezapomeňte u vaší společnosti ověřit.
Pozor na vnější vlivy
Už jste si svou powerbanku vybrali? Dejte si při jejím používání pozor na vnější vlivy okolí, aby vám dobře sloužila.
Vysoké letní teploty powerbankám škodí, proto je nikdy nenechávejte položené na prudkém přímém slunci. To samé ale platí také o extrémním chladu. Žádné modely, které by mu odolaly, se nevyrábí. Pokud vyrazíte na výlet do opravdu mrazivého počasí, doporučujeme proto vzít si s sebou powerbanku s větší kapacitou, než reálně potřebujete. Pokud vám jí přílišná zima začne vybíjet, stále vám tak zbyde dostatek energie pro všechna vaše zařízení. Dobré bude také si powerbanku do něčeho zabalit a umístit jí do batohu, aby byla před velmi nízkou teplotou ukrytá.
Závěr
Teď už máte svět powerbank v malíku. Pokud však stále váháte nad konkrétním modelem, doporučit můžeme naši vlajkovou loď Swissten Black Core s kapacitou 30 000 mAh, LCD displejem, rychlonabíjením a 3 výstupními porty. Tento model naplní všechna očekávání i u těch nejnáročnějších fajnšmekrů.
Mobil jako v bavlnce, to zajistí ochranná skla. Najdete je u nás v eshopu na swissten.eu.


