Přenosová rychlost v megabitech nebo megabajtech? Dvojice zkratek, které lze snadno zaměnit nebo považovat za shodné. Tyto dvě jednotky spolu ale souvisí a obě jsou důležité. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl a co která z nich vlastně určuje?
Obsah článku
Megabit nebo Megabyte?
Obě jednotky určují velikost dat. Bit (malé b) je z anglického drobek a jde o základní datovou jednotku. Z bitu je odvozena jednotka přenosové rychlosti vznikající jako počet bitů (příp. Megabitů – Mb) přenesených za jednotku času (nejčastěji sekundu) – Mb/s. Někdy je přenosová rychlost měřena také v jednotkách Mbps (Megabit per second – tedy milión bitů přenesených za sekundu) a při pořizování nového internetového připojení je to jeden z hlavních faktorů, podle kterých se rozhodujeme. Byte (velké B) je odvozená datová jednotka a její velikost je přesně 8 bitů. Její název pochází z anglického slova sousto a k jejímu použití přikračujeme z důvodu nižších hodnot při označování přenosových rychlostí Jednotka MB/s se v současné době používá častěji zejména v případě označení rychlosti stahování anebo přenosové rychlosti u flash karet, USB hubů, kabelů, apod.
Kolikrát je MB větší než Mb?
Rozhodně není pravda, že přenosová rychlost připojení 50 Mb/s znamená, že stáhnete 50 MB za 1 sekundu. Byte se skládá z 8 bitů, je proto 8krát větší. Pro příklad internet s rychlostí 20 Mb/s je pomalejší než ten s rychlostí 3 MB/s. Proč? 3 MB vynásobíme 8 a dostanete 24 Mb/s.
Jaké další předpony jsou užívány v souvislosti s datovými jednotkami?
Předpona | Násobky bajtů | Bajty na bity |
kilo- (K) | 1KB = 1024B | 1KB = 8Kb |
mega- (M) | 1MB = 1024KB | 1MB = 8Mb |
giga- (G) | 1GB = 1024MB | 1GB = 8Gb |
tera- (T) | 1TB = 1024GB | 1TB = 8Tb |
Jak rychlý je váš download a upload?
Rychlos internetu neurčuje jen rychlost stahování (download), ale i rychlost odesílání dat (upload). Ten využíváme hlavně při zálohování na cloudu, streamování a nahrávání videí na internet. Zkrátka download přináší data k vám, upload od vás do světa virtuálního.
Za jak dlouho stáhnu soubor? Roli hraje přenosová rychlost
Doba stahování souboru o velikosti například 100 MB ovlivní přenosová rychlost vašeho internetového připojení. Jak zjistit dobu stahování souboru? Velikost souboru vydělte rychlostí přenosu:
- V případě rychlosti 30 Mb/s stažení potrvá 26,67 sekund.
- S 50 Mb/s rychlostí to potrvá to jen 16 sekund.
- Při 100 Mb/s rychlosti vyjde 8 sekund.
Ideální přenosová rychlost internetu
Při porovnávání nabídek internetu je dobré vědět, jakou rychlost potřebujeme. Zohlednit musíme nejen to, k čemu chceme internet využívat, ale i možnosti vašeho vybavení. Nemáte-li dostatečný hardware, který by si poradil s vysokorychlostním internetem, nemá smysl si jej pořizovat a platit navíc. Také je důležité, kolik zařízení máte připojeno k síti. Všechny by měly mít buď vlastní rychlostní pásmo, nebo nastavenou maximální přenosovou rychlost.
Jak rychlý internet potřebujete pro některé nejčastější činnosti?
- Příjem IPTV – na tento příjem vám postačí i 10 Mb/s
- Surfování po internetu – vyhledávání a prohlížení stránek také 10 Mb/s
- Vyřizování emailů – někdy s přílohou či externími odkazy, tak je lepší 20 Mb/s
- Sledování videí – v běžném režimu a normální kvalitě zvládne 30 Mb/s
- Streamování videa – poběží i se 40 Mb/s
- Sledování videa v HD kvalitě – lepší obraz i zvuk potřebuje 50 Mb/s
- Videokonference, práce online z domova – počítejte raději i s 80 Mb/s
- Stahování velkoobjemových souborů, častý obousměrný přenos dat vám usnadní 100 Mb/s
- Firmy – zde už potřebujete připojení 150 Mb/s a více, dle velikosti a množství práce v online prostředí
Někdy je potřeba k jednomu zařízení připojit více zařízení. V tomto případě pomůže například USB hub či modernější USB-C hub, při přenosu datových souborů pomůže flash disk. I u těchto zařízení je potřeba při jejich nákupu znát maximální přenosovou rychlost. V poslední době se z hlediska propojení notebooků, mobilů, chytrých hodinek i dalších elektronických zařízení rozmáhá univerzální USB-C konektor, který je vybaven vysokými přenosovými rychlostmi a je možné jím zařízení připojit, ale i nabíjet.